Erika Brown

Erika Brown este o înotătoare competitivă care concurează pentru Tennessee Vols. Ea este extrem de versatilă, înregistrând momente de elită în freestyle, butterfly și evenimente IM în timpul ei ca voluntar.

Liceul

și-a început înotul competitiv în Pleasanton, California cu Pleasanton Seahawks. Când familia ei s-a mutat la Charlotte, Carolina de Nord, a înotat cu SwimMAC Carolina și liceul William Amos Hough. În Carolina de Nord, a câștigat 2 titluri de campionat de stat în ștafeta 200 free și 400 free. De asemenea, a câștigat o medalie de bronz la 200 m liber la Campionatele Naționale de înot Junior din SUA 2014 și 2015.

înot la Colegiu

Erika s-a descurcat bine în primul ei an ca Vol, dar nu a atins cele mai bune momente în specialitatea ei 100 sau 200 de stiluri libere. A marcat la Campionatele SEC, plasându-se pe locul 10 în 50 (22,33), pe locul 18 în 100 gratuit (49,53) și pe locul 17 în 200 gratuit (1:46,49). Ea a fost, de asemenea, membru al 4 relee, toate plasate pe locul 7 sau mai mare.

la NCAA, s-a alăturat Tennessee ca membru al ștafetei și a câștigat prima mențiune onorabilă All-America honors ca membru al locului 13 400 ștafetă gratuită.

după campania ei de boboc, Erika i-a spus lui SwimSwam că și-a dat seama că trebuie să investească în coechipierii ei dacă va atinge potențialul maxim și va contribui cu adevărat la echipă. Rezultatele acestei mentalități au fost prezentate pentru prima dată lumii în decembrie la invitația de la mijlocul sezonului din Tennessee, unde a marcat cele mai bune momente în 50 gratuit, 100 gratuit, 200 gratuit, 100 înapoi, 100 zbura și 200 zbura. În special, ea a mers 50.33 în 100 fly, un timp care a condus NCAA și a bătut-o cel mai bine din sezonul precedent cu 5 secunde.

la Campionatele SEC 2018, semnele progresului Erika au ieșit cu adevărat la lumină, deoarece Erika și-a măturat evenimentele individuale în 50 free (21.39), 100 free (47.17) și acum semnătura 100 fly (49.85). Timpul petrecut în zborul 100 a făcut-o doar a 2-a femeie care a rupt bariera de 50 de secunde din istorie.

Brown a ajutat, de asemenea, Tennessee să câștige ștafeta 200 medley, ștafeta 200 free și ștafeta 400 medley cu despicături arzătoare de 20,81 (gratuit), 21,40 (gratuit) și 49,11 (zbura). Lone ‘miss’ a fost un releu gratuit de 800 în care Brown a condus în 1:43.54, iar Tennessee a ocupat locul 3 în spatele programelor NCAA Top-10 Georgia și Texas A&M.

la SEC Champs 2019, Brown și-a continuat traiectoria în sus, câștigând toate cele 3 evenimente individuale. Aceasta a inclus 100 free (46.41), 100 fly (49.85) și 50 free (21.15), în care a doborât recordul NCAA.

la NCAA, Brown s-a clasat pe locul 2 în 50 free (21.23), pe locul 4 în 100 fly (50.38) și pe locul 5 în 100 free (46.99). Deși Brown nu a câștigat un eveniment individual, ea i-a ajutat pe Vols la un titlu de ștafetă națională în ștafeta de 200 de medley, ancorând în 20.98 pentru a opri o încărcare grea Abbey Weitzeil din Cal. De asemenea, a înotat pe locul 7 400 Free relay (47.28) și pe locul 6 200 Free relay (21.35).

Brown a avut un început electric de sezon, mergând cele mai bune momente în 100 gratuit (46.16), 200 gratuit (1:41.66) și 100 fly (49.79) la mijlocul sezonului Tennessee invite în noiembrie 2019.

Brown a păstrat vremurile bune după ce a arătat la US Open. Pentru a începe SEC, ea a ajutat Tennessee la titluri atât în ștafeta 200 medley (20.57, a 3-A cea mai rapidă împărțire din toate timpurile), cât și în releul gratuit 800 (1:41.08, etapa a 2-a). În ziua 2, ea a 3-A ca campioană SEC în 50 free, doborând recordul SEC cu 21.03. În noaptea următoare, Brown s-a întors în piscină, doborând recordul American în 100 fly cu un 49,38, plasând-o pe locul 3 cel mai rapid interpret din toate timpurile. Brown a salvat cel mai bun pentru ultimul, înotând la un 45.83 în 100 gratuit, devenind doar a 2-a femeie din istorie care a rupt 46 de secunde. Performanțele lui Brown au ajutat femeile din Tennessee la primul lor titlu de echipă SEC.

pentru performanțele sale la Campionatele SEC, Erika Brown a câștigat Premiul Swammy 2020 pentru femeia anului NCAA.

competiție națională/internațională

2018 Campionatele Mondiale de cursuri scurte (Hangzhou, China)

în Hangzhou, Brown a fost o parte esențială a releelor SUA, preliminariile de înot ale celor 4 relee gratuite 100 și 4 relee 50 de la 50 de la 50 de la 50 de la.

2019 US Open (Atlanta, Georgia)

Brown a avut performanțe mari la Campionatele US Open. Aceasta include câștigarea 100 de femei gratuite în 53.42, învingându-l pe campionul mondial și olimpic Simone Manuel. Venind în întâlnire, cel mai bun moment al lui Brown a fost doar 54.13, timp care a fost făcut la Campionatele naționale din SUA din 2018.

de data aceasta l-a făcut pe Brown Al 8-lea cel mai rapid American din istoria evenimentului și al 4-lea cel mai rapid american activ la acea vreme (bazat pe vremurile făcute în anii 2010 de înotătorii care nu s-au retras oficial).